Oto i ostatni w tym roku kalendarzowym podcast!
Bez „twardej wiedzy”, tym razem są to moje refleksje nt samego egzaminu, tego jak się do niego uczyłem i na ile miało to sens.
miłego słuchania!
ew jako plik do pobrania:
wnioski po egzaminie podcast #20
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]
Nie wiem jak to do końca może być z tą l-dopa w RLSie, jednak w standardach Jaremy jest jako metoda leczenia, a benzo nie ma… :-|.
Gdzie pracujesz? Możesz odpowiedzieć na mejla?
Pozdrawiam i dzięki za podcasty
Michał Kowalczyk
Czestichowa
Cześć Michale!
Ekstra! Bardzo Ci dziękuję, jesteś autorem pierwszego komentarza na tej stronie! Dzięki!
Co do RLS – mam przed sobą właśnie standardy, wydanie drugie, str 244:
„pochodne benzodiazepiny mogą być podawane w RLS tylko doraźnie w formie krótkoterminowej terapii”
„lekiem zalecanym do stosowania doraźnego w leczeniu sporadycznych postaci RLS jest lewodopa […] nie zaleca się jej stosowania w leczeniu przewlekłych postaci ze względu na efekt z odbicia oraz zjawisko augmentacji […]. Augmentacja […] dotyczy co najmniej 20% pacjentów leczony agonistami receptorów dopaminowych po 3-letnim okresie leczenia i do 80% leczonych lewodopą już w 1. roku leczenia” potem dalej pisze o tej augmentacji i potrzebie robienia przerw w leczeniu lekami dopaminergicznymi i na końcu „w formie krótkoterminowej farmakoterapii w okresie odstawienia leków dopaminergicznych można stosować klonazepam”.
Czyli trochę jest o jednym i o drugim i w sumie obie opcje można stosować tylko krótkoterminowo. Ja tam zapamiętałem to bardziej w ten sposób że od czasu do czasu BDZ są ok a lewodopa choć doraźnie pomoże to długoterminowo przyniesie szkodę, więc skłaniam się jednak do podawania prędzej BDZ niż lewodopy.
a pracuję w Łomży i maila Ci wysyłam
powodzenia na egzaminie!